“Rantçı değil halkçı yönetimler istiyoruz!”
27 Mart 2019 Çarşamba
Yerel seçimlerin ardından, 1 Nisan sabahı yerel yönetimlerde görev alacak olan yeni kadrolardan, mali müşavirlerin mesleki taleplerine kulak vermelerini isteyen.......
“Rantçı değil halkçı yönetimler istiyoruz!”
“Rantçı değil halkçı yönetimler istiyoruz!” 

Yerel seçimlerin ardından, 1 Nisan sabahı yerel yönetimlerde görev alacak olan yeni kadrolardan, mali müşavirlerin mesleki taleplerine kulak vermelerini isteyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Seçim sonucu göreve gelecek olan tüm kadrolardan, yaşadığımız kente dair ileride pişmanlık duyulmayacak, insan odaklı projelere imza atmalarını bekliyoruz. Rantçı değil halkçı yönetimler istiyoruz” dedi.

Yerel seçimlerde, çeşitli partilerden belediye başkanlıkları ve meclis üyeliklerine aday olan il genelindeki mali müşavirler,  Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısı ve basın açıklamasında bir araya geldi. BSMMMO Hizmet Binası’nda düzenlenen etkinlikte, basın bildirisini okuyan Oda Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, yerel yönetimlere ilişkin mesleki ve genel taleplerini dile getirdi. 

Mali müşavirlik mesleğinin binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Gelişmiş olan tüm ülkelerde ekonomi ve toplumsal yaşamın vazgeçilmez ayaklarından biri olarak kabul edilen bu zorlu meslek, ülkemizde ise maalesef hala hak ettiği değeri bulamamıştır. Muhasebeciler devlet tarafından kendilerine yüklenen onlarca angarya arasında mesleklerini icra etmeye çalışmaktadır. 

Mali müşavir olmak için belirli prosedürlerin tamamlanması ve meslek odasına kayıt olma zorunluluğuna rağmen, muhasebe işinin yapılması için hiç bir kural kaide yoktur. Her geçen gün iş yükü biraz daha artan, bunun yanı sıra gelir düzeyi düşen ve sorunları karşısında idarenin tepkisiz kaldığı meslek camiası olarak, meslektaşlarımız ağır iş yükü altında canları pahasına görevlerini yerine getirme gayreti içerisindeler. Yaşadığımız sorun ve sıkıntılar maalesef son zamanlarda birçok meslektaşımızı görevi başında kaybetmemize neden oldu. En son aldığımız habere göre; Yozgat SMMM Odamıza üye bir meslektaşımız daha masa başında kalp krizi geçirmiş ve şu an tedavisi devam ediyor. Kısa süre önce geride bıraktığımız Muhasebe Haftamız boyunca düzenlediğimiz etkinliklerimizde de ifade ettiğimiz gibi; daha insani yaşam ve çalışma koşullarını elde edene dek mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

KENTE DAİR TALEP VE BEKLENTİLER

BSMMMO Başkanı Sönmez, şöyle konuştu: “Yerel seçimler öncesinde, başta yerel yönetimler olmak üzere, tüm kamu kurumlarına, bünyelerinde bulunan muhasebe, finans gibi birimlerinde ruhsatlı meslek mensubu çalıştırma çağrısında bulunuyoruz. Hatta bu konuda hükümetin de adım atarak bunu yasal bir zorunluluk haline getirmesini istiyoruz. Ayrıca, Bursa’daki Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile tüm kamu kurumlarından, hesaplarını, işlemlerini, defterlerinin bağımsız denetimini yapma konusunda,  Bursa’da bağımsız denetçilik yetkisine sahip, mali müşavirleri tercih etmelerini talep ediyoruz. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından, 1 Nisan sabahı yerel yönetimlerde görev alacak olan yeni kadrolardan mesleki taleplerinin yanı sıra yaşadıkları kente dair de bazı talep ve beklentileri olduğunu bildiren BSMMMO Başkanı Sönmez, taleplerini şöyle sıraladı: “Yönetimlerde katılımcı anlayış, demokrasilerin önkoşuludur. Bu yüzden kentler, katılımcı bir anlayışla yönetilmelidir. Kentte ve bulunulan ilçede nefes alan her vatandaşın, görüşlerinin önemli olduğu unutulmamalıdır. 

Mutlaka ve mutlaka il ve ilçede faaliyet yürüten meslek odaları yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine kulak verilmelidir. Hayata geçirilecek olan projelere ilişkin muhakkak akademik odaların ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmalıdır. Saydamlık ve hesap verebilirlik önemsenmelidir. Yönetimlerde şeffaflık ilkesi ön planda tutulmalı, belediye komisyonlarının tutanakları, meclis kararları ve her türlü denetim raporlarına vatandaşlar kolaylıkla ulaşabilmelidir. Kaynaklar etkin kullanılmalı, yapılan gereksiz tüm kaynak tüketiminin, vatandaşın cebinden çıktığı unutulmamalıdır. Yerel yönetimler, sosyal sınıflar arası eşitsizliklerden kaynaklanan dezavantajların azaltılmasını temel uğraşı alanları içerisinde tanımlamalıdır. Belediye sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşların, en temel hakları göz önünde bulundurulmalı, proje ve hizmetler, bu haklar göz ününe alınarak hayata geçirilmeli, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik gibi temel haklar maddi durumlarına bakılmaksızın tüm vatandaşlarımız için kolaylıkla erişilebilir olmalıdır.”

SORUNLAR GÖZARDI EDİLMEMELİ

Özellikle dar gelirli vatandaşların ve yaşlıların temel haklarının göz önünde tutulması gerektiğini kaydeden Ahmet Hikmet Sönmez, “Mümkünse bu vatandaşların, en temel haklarından ücretsiz olarak faydalanmaları sağlanmalıdır. Yerel yönetimler, işsizlikle mücadeleyi gündemlerine almalı, meslek edindirmeye yönelik projeler geliştirmelidirler. 7-24 erişilebilir, vatandaşın sesine kulak tıkamayan ve sorunlara çözüm üretebilen yönetimler işbaşında olmalı, engelli vatandaşların topluma kazandırılması sağlanmalıdır. Yargı kararlarına uyulmalı, her türlü projede öncelikle kamusal yarar gözetilmelidir. Nüfusu günden güne artan ilimizde ulaşım sorunu göz ardı edilmemeli, ulaşım ana planı hazırlanmalı, araç trafiğini rahatlatacak önlemler alınmalıdır. 

Kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri ranttan uzak, katılımcı bir anlayışla yürütülmelidir. Çevreci bir anlayış benimsenmeli; kişi başına düşen yeşil alan miktarı artırılmalıdır. Özetle, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, 1 Nisan sabahı yerel yönetimlerde görev alacak olan yeni kadrolardan, mesleki taleplerimize kulak vermelerini, yaşadığımız kente dair ileride pişmanlık duyulmayacak insan odaklı projelere imza atmalarını bekliyoruz. Rantçı değil halkçı yönetimler istiyoruz” dedi. BSMMMO’nun BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında düzenlenen etkinlikte, Sönmez’in konuşmasının ardından, yerel yönetimlere aday olan meslek mensuplarından sırasıyla; Millet İttifakı CHP Yıldırım Belediye Başkan Adayı Özgür Erdursun, Vatan Partisi Büyükorhan Belediye Başkan Adayı Aydın Keleşoğlu, Cumhur İttifakı Kestel Belediye Meclis Üyesi Adayı Ali Zeybek, Cumhur İttifakı MHP Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Adayı Şenol Keleş, Cumhur İttifakı Ak Parti Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Adayı Metin Taştekin, Millet İttifakı CHP Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Adayı Ali Ekber Kartum, Millet İttifakı CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Adayı Sevim Sakallı, Millet İttifakı İyi Parti Gürsu Belediye Meclis Üyesi Adayı Ersal Kaya, Demokratik Sol Parti Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Adayı Melahat Üner ve Cumhur İttifakı Ak Parti Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Ali Tiryaki söz alarak, görüşlerini paylaştılar.

Yerel seçimlerde, çeşitli partilerden belediye başkanlıkları ve meclis üyeliklerine aday olan il genelindeki mali müşavirler,  Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) tarafından düzenlenen basın açıklamasında bir araya geldi.

BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, seçim sonucu göreve gelecek olan tüm kadrolardan, insan odaklı projelere imza atmalarını beklediklerini kaydetti. 
3- Kahvaltılı Etkinlikte, Hakan Ustabaş,Bilgilendirme Konuşmalarını Yapması İçin İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Yüksel Kahveci'yi Kürsüye Davet Etti. (SON).
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) 23.Olağan Genel Kurul öncesi takvimi açıkladı.
KGK’nın “Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliği”ne uygun şekilde tasarlanmış “Bağımsız Denetim Standartları – II” Eğitimi düzenlenmiştir.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları
Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda! Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemi henüz vatani görevini yapmamış
İmar barışından yararlanmak için başvuru süresi 15 Haziran’da, ödemeler ise 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak,
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir duyuru yayınlayarak “Danıştay 8.Dairenin vermiş olduğu nispi aidat kararı ve genel kurulda alınan
Bilindiği gibi, zamanaşımı belirli bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılmasına, kaybedilmesine veya bir yükten kurtulmaya neden olan süredir.
Diyelim ki; e bildirgeyi son günü veriyorsunuz. Ve elektrikler kesildi yada internet ağı bağlantısında sorun çıktı gönderme imkanı olmadı.
Bilindiği üzere, 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı Tebliğ ile 32 sayılı Karar'da değişiklikler yapılarak
İzmit 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca onaylanan Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 23. Genel Kurul Hazirun Listeleri,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.
Burgaz adasında Sait Faik Abasıyanık’ın kitapları değerlendirildi, yaşamı anlatıldı. Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlikte Yazar Emin Karaca çok güzel,
Her Şeyin Kalbiniz Kadar Güzel Olmasını Temenni Ederiz. İyi Bayramlar....
Bilindiği gibi GVK’nın 88’inci maddesine göre; Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hasıl olan zararlar(80’inci maddede yazılı diğer kazanç ve . . .
Son dönemlerde en çok tartışılan, gündemden düşmeyen konu…. KIDEM TAZMİNATI…….Tasarının yasalaşması durumunda bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak.
Yeminli Mali Müşavirlik Tasdik Raporlarının Elektronik Ortamda Gönderilmesi Hakkında Genel Tebliğ (Sıra No: 1), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 507)
Kendimiz İçin Akciğer Sağlığı Toplum İçin Temiz Hava İstiyoruz. Gelecek İçin Tütün Maddesi Kullanılmasını ve İzmarit İstemiyoruz…..