2020 vergi affı ne zaman çıkacak? Borçlarını ödeyemeyenlere af hakkı
14 Ocak 2020 Salı
2020 vergi affı ne zaman çıkacak? Borçlarını ödeyemeyenlere af hakkı
2020 vergi affı ne zaman çıkacak? Borçlarını ödeyemeyenlere af hakkı
2020 vergi affı ne zaman çıkacak? Borçlarını ödeyemeyenlere af hakkı

Vergi affı ne zaman çıkacak? Borçlarını ödeyemeyenlere af hakkı Milyonlarca insanın gözü 2020 yılında çıkacak vergi affı haberine çevrildi. 

Daha önce 6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlar kapsamında yapılandırma hakkı kazanmış ve hakkı bozulanlar için vergi affı da gündemde geldi. Peki, 2020 vergi affı ne zaman çıkacak? İşte tüm bilgiler…  

Daha önce çıkartılan yapılandırma hakları bozulanlar için yapılan düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe konulurken vergi cezalarına af getirildi. 

Meclis’e getirilen yüzde 50 vergi indirimi düzenlemesi kanun teklifi kabul edildi. İşte 2020 vergi affıyla ilgili konunun detayları…

2020 YILI VERGİ AFFI

Daha önce 6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlarla yapılandırma hakkı verilmiş ancak borcunu ödemediği için bu hakkı bozulanlar için yeniden yapılandırma gündeme geldi. 2020 yılı için Vergi Affı ve yapılandırması bozulanlar için yapılan düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe konulurken vergi cezalarına af getirildi. AK Parti tarafından Meclise getirilen vergi düzenlemesi kanun teklifi kabul edildi.

Söz konusu yasa ile birlikte vergilerini ödeyemeyenlere indirim geldi. Vergisini ödemeyenlere kesilen cezaların da ilk kez işlenip işlenmediğine bakılmaksızın indirim yapılacak ve indirim oranı yüzde 50 olarak belirlenecek.

VERGİ BORÇLARI YAPILANDIRILACAK MI?

Daha önceki düzenlemelerle vergi borcu yapılandırma hakkını kaçıran vatandaşlar yeni bir yapılandırma hakkı verilmesini talep ediyor. Yetkili makamlar yeni vergi borcu yapılandırması yapılıp yapılamayacağı hakkında henüz bilgi vermiş değil.

Ancak vergi yapılandırması çıkması durumunda; borçların gecikme faizleri ve zamları silinecek. Borcun anapara üzerinden peşin ödendiği durumda enflasyon tutarı üzerinden indirim yapılacak. Borçlar isteğe bağlı olarak 18 ay taksitle ödeyebilecek. Yapılan yapılandırma taksitleri 2 ayda bir ödeneceği için toplamda 36 ay taksitlendirilmiş olacak.

YENİDEN YAPILANDIRMANIN KAPSAMI

2020 yılında vergi borçlarına yeniden yapılandırma çıkması durumunda şu alanları kapsaması bekleniyor:
 • Her türlü vergi, resim ve harçlar,
 • Vergi cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,
 • Trafik Para Cezaları,
 • Askerlik, Seçim, Nüfus para cezaları,
 • Karayolu Taşıma Kanununa göre kesilen para cezaları,
 • RTÜK’ün kestiği idari para cezaları,
 • Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları,
 • Öğrencilerin, KYK’ya olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,
 • Ecrimisil borçları,
 • Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi borçlerı,
 • Belediyelere su, atık su ve katı atık ücret borçları,
 • Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları borçlerı,
 • Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,
 • Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları,
 • İSKİ, ASKİ su ve atık su bedelleri,
 • TOBB üye aidatları,
 • TÜRMOB üye aidatları,
 • TESK üye aidatları gibi kurum kuruluş ve gerçek kişilerin borçlarını kapsamaktadır. (Karar)
7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Pandeminin iş ve çalışma yaşamına etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan “Sosyal Koruma Kalkanı” programı çerçevesinde
Cumhurbaşkanının 2811 sayılı Kararı ile sözleşme fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması süreleri “1 ay”daha uzatılmıştır.
31 Temmuz 2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Dijital dönüşüm; kurumların iş süreçlerinde verimliliğini arttırmak, tüm operasyonlarda devamlı bir iletişim ve dönüşüm içinde olmak,. . . .
Ülkemizde bağımsız denetim uygulamalarının genele yayılması, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla
Okurlarımız erteleme gelecek mi başlığını görünce hemen anlamışlardır konuyu. Öyle ya bir süredir gündemde ilk sıralarda olan . . . .
7194 sayılı Kanun ile değiştirilen 213 sayılı VUK’nın “İzaha Davet” başlıklı 370’inci maddesinin uygulanmasının usul ve esaslarını belirleyen
Nakdi ücret desteği ödemeleri 7 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlar nakdi ücret desteği ödemelerini banka hesapları ve PTT aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.
Değerli okurlar, malumunuz son birkaç haftadır altın fiyatları üst üste rekorlar kırmakta ve tarihin en yüksek düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...
İnternet Yasası olarak bilinen 5651 sayılı “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi . . . .