ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?
21 Temmuz 2020 Salı
Oldukça fazla Google taraması yaptım ama dişe dokunur bir şey bulamadığım için size danışmak istedim. Ağabeyim 7-8 yıldır yurtdışında.
ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?
ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?

Sezgin Özcan
Oldukça fazla Google taraması yaptım ama dişe dokunur bir şey bulamadığım için size danışmak istedim. Ağabeyim 7-8 yıldır yurtdışında. Yurtdışı borçlanması yapmadan prim günü ve yaşı itibarıyla emekliliğe hak kazandı. Bana verdiği vekaletle emeklilik işlemlerine başladım. Başvurunun ardından SGK'dan ağabeyimin şu an çalışıp çalışmadığına dair bir dilekçesini istediler. Ağabeyim şu an ABD'de çalışıyor. Bu şekilde bir dilekçe verdiğimizde maaşın bağlanmaması söz konusu olur mu? Veli Bahadır Tipi

Ağabeyinize sadece 2008/Ekim ayından önceki yurt içi çalışmalarına göre emekli aylığı bağlanırsa, ABD'de çalışmaya başlaması emekli aylığının kesilmesini gerektirmeyeceğinden, ABD'de çalışıyor olması emekli aylığı bağlanmasına engel olmaz.

SGK genelgesine göre, 2008/Ekim ayı öncesi ve sonrası çalışmalara göre 5510 sayılı Kanun'un geçici 2. maddesine göre aylık bağlandıktan sonra yabancı ülke mevzuatına tabi çalışmaya başlayanların aylıkları çalışma tarihini takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesiliyor. SGK'nın bu görüşüne katılmıyorum. Ancak ağabeyinize 2008/Ekim ayı öncesi ve sonrası çalışmalarına göre aylık bağlanacak ise genelgeye göre, ABD'de çalışması devam ederken aylık bağlanmaz.

Hafta tatili izni hafta içi kullandırılabilir mi?

Çalışmakta olduğum işyerinde cumartesi ve pazar tam gün çalışıyoruz, hafta içi herhangi bir günde izin yapıyoruz. Bu uygulama doğru mudur? Yani pazar çalışmasını hafta içi izniyle ödemek doğru mudur? Nadir Arıbaş

4857 sayılı İş Kanunu'nun 46. maddesinde, İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce Kanun'un 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz 24 saat dinlenme (hafta tatili) verileceği, çalışılmayan hafta tatili için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin tam olarak ödeneceği hüküm altına alınmış.

Kanun'un 63. maddesine göre de haftalık çalışma süresi 45 saat olup, aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Buna göre, haftanın yedi günü, diğer bir deyişle pazar günü de çalışılan işyerinde haftanın altı günü çalışan işçi hafta tatiline hak kazanır ve hafta tatili haftanın herhangi bir gününde kullandırılabilir. Hafta tatilinin mutlaka pazar günü kullandırılması gerekmez. (Sözcü)
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos 2020 Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu'nu açıkladı. 2020 yılı Ağustos ayında merkezi yönetim
Bu gün yeni bir mali yükümlülükten söz edeceğim. 3914 sayılı İmar Kanunu’na 7221 sayılı Kanun’la eklenen ek 8. madde ile ihdas edilen . .
18 Eylül 2020 Tarihli ve 31248 Sayılı Resmi Gazete’de kar dağıtım kısıtlamasının süresini 3 ay uzatan “6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığınca COVID-19 pandemisinin ekonomiye . . .
"Kıdem tazminatından gelir vergisi kesilir mi?" sorusuna yanıt aranıyor. 1475 sayılı İş Kanununun 14. Maddesinde . . .
7 ayrı İthalat Rejimi Kararı ile 4 bin 720 ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu ürünlerden 2 bin 969 tanesinin süresi . . .
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinde vergiye tabi olmayan kazançlar tanımlanmış bulunmaktadır. Şöyle ki;
COVİD-19 sürecinde birçok şirket nispeten durulan ekonomik süreçte ayakta kalma çabasında. Kimisi maliyetlerini azaltma stratejisi
2003 yılında vefat eden eşimden dolayı Bağ-Kur dul aylığı almaktayım. Babam Emekli Sandığı emeklisi ve hayatta.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Konya SMMM Odasına girişlerde
Dünyada ekonomik ve sosyal alanda tüm dengeleri alt üst eden COVID-19 salgını gündemdeki yerini koruyor.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Hazine arazileri çiftçilere 10 yıllığına kiraya verilecek. İlk yıl kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1.5’i olacak.
25 Şubat 2020 tarih ve 31050 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2151 Sayılı “Transfer Fiyatlandırması Yoluyla
Bu paranın 38 milyar doları Cayman, Seyşeller, Bermuda Bahama ve Man Adası gibi vergi cennetlerinde tutuluyor.
Sitemiz 13 ada. Her ada parsellere ayrılmış ve 140 parsel var. Plan gereği her parselde bodrum+3 kat tek bağımsız bölümlü. Alt yapısı, sosyal tesis alanları ve . .