Antalya SMMM Odasından Basın Açıklaması; Çözüm İstiyoruz...
04 Mart 2019 Pazartesi
Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce 3565 sayılı kanunla yasal statüsüne kavuşan muhasebe mesleğimizin,
Antalya SMMM Odasından Basın Açıklaması; Çözüm İstiyoruz...
ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

İŞ YETİŞTİRME PAHASINA CANIMIZDAN OLMAK İSTEMİYORUZ!

Değerli Basın Mensupları

Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce 3565 sayılı kanunla yasal statüsüne kavuşan muhasebe mesleğimizin, ‘‘Muhasebe Haftası’nı’’ ve ‘‘ Odamızın 29. Kuruluş Yıl Dönümünü’’  meslektaşlarımız ile birlikte hüzünle karşılıyoruz.   

Otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan meslek yasamızda, seçim maddeleri dışında maalesef çağın gerektirdiği önemli değişiklikler yapılmamıştır.

Oysa Teknoloji 4,0’ın Muhasebe 4,0’ı çok etkilediği bir mesleği icra ediyoruz. Otuz yıl önce tüm beyanname ve bildirimler elle doldurularak verilirken, bugün beyannamelerin %98’i elektronik ortamda verilmektedir. Bu günkü gelinen sistemde;  vergi mükellefleri vergi dairesine gitmek yerine, meslek mensuplarının bürolarına giderek sorunlarını buralarda çözmektedirler. 

Değerli Basın Mensupları

Çağın gerektirdiği gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresini yaşamaktayız. 

Maalesef kamunun, her işi önce muhasebeciler üzerinden halletme anlayışı meslek mensuplarını her geçen gün yeni bir iş yükü ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Kendilerine yüklenen iş ve sorumluluklarını karşılıksız, özveriyle yerine getirmeye çalışan meslek mensuplarımız; maalesef artan iş yükü ve angaryalar karşısında ezilmektedir...

Meslektaşlarımız; ‘‘İŞ YETİŞTİRME!’’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Kaybediyor!
 
Geçen ay Eskişehir’de bir meslektaşımız, Bu hafta Mersin’de iki meslektaşımız, mesleğin stresine yenik düşerek kalp krizi ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybetti. Yine bu hafta Geçici Vergilerin son günü Eskişehir’de bir başka meslektaşımız işlerini yetiştirmek için hastaneye gitmeyerek, yani yaşamını hiçe sayarak beyin kanaması geçirmiş ve ne yazık ki o meslektaşımızda Perşembe günü hayatını yitirmiştir.

Meslek camiası olarak, meslektaşlarımızın vefatı, rahatsızlanması hepimizi derinden üzerken, yaşadığımız bu üzüntü verici durum; bizleri içinde bulunduğumuz koşulları sorgulamaya itmektedir.

GÖRÜYORUZ Kİ; Meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve HASTA OLMAYA BİLE HAKKIMIZ YOK!

Hepimizin bildiği gibi, 1989 yılında yürürlüğe giren 3568 Sayılı Meslek Yasamız artık GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

Sürekli değişen mevzuat nedeniyle asla dinlenme fırsatı bulunmayan meslek mensuplarının,  hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. 

Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz, Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, BİZLERE HİÇBİR KATKISI YOKTUR.
 
Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, ANGARYALARA BOĞULMUŞ,
harcamış olduğu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi; personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir.

BİZLER; ACİLEN   SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA Değişiklik Yapılmasını istiyoruz.

TÜRMOB ve ODALARIN görüşünün alınarak hazırlanacak güncel MESLEK YASASININ biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizin daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz. 

Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz.

Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında MÜCBİR SEBEP hakkına sahip olmasını, 

MÜKELLEF KOTASI – Zamana Dayalı Ücret Uygulamasının gelmesini,  

Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için YEŞİL PASAPORT HAKKI TANINMASINI,

DÖRDÜNCÜ DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANININ KALDIRILMASINI, 

BEYAN VE ÖDEME SÜRELERİNDE YAŞANAN UZAMA KAOSUNU ÖNLEYEN DAHA GERÇEKCİ BİR DÜZENLEME YAPILMASINI,

YENİ İŞYERİ AÇACAK ve ŞARTALARI UYGUN TÜM MESLEK MENSUPLARINA KOSGEB DESTEĞİNİN verilmesini istiyoruz.

HİÇBİR MESLEKTAŞIMIZIN İŞ YETİŞTİRME STRESİ ALTINDA HAYATINI KAYBETMESİNİ İSTEMİYORUZ.

Değerli Basın Mensupları

Mesleğini icra ederken doktorunun dinlenme önerisine rağmen, yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlemek pahasına masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden meslek mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Odamızın Kuruluşunun 29. Yılını Kutladığımız ve Muhasebe Haftamıza buruk olarak girdiğimiz bugünlerde; ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. 

BAŞIMIZ SAĞOLSUN!

Emrullah Tayfun ÇAVDAR
Başkan
3- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Toplantı İçin Yerlerini Aldıktan Sonra Sayıştay Başkanı, Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Etti.
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.
Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu Aday Tanıtım Toplantısı 09 Mart 2019 Cumartesi Günü BAOB Yerleşkesi, Oditoryum da Yapıldı.
2018’de elde edilen kira gelirlerinin 1-25 Mart 2019 arasında beyan edilmesi gerekiyor. Kira geliri elde edenler,
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Ödeme emri, 6183 sayılı kanunun “Amme Alacağının Cebren Tahsili”başlığını taşıyan ikinci kısmında 55.maddede düzenlenmiş olup, kamu alacağını vadesinde ödemeyenlere 7 gün içinde