Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!
28 Temmuz 2020 Salı
Değerli Arkadaşlar, kısaca Gekap beyannamesi hakkında gerekli bilgileri aşağıda sunuyorum. Okumanız dileğiyle,
Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!


SMMM - Erol Çardak

Değerli Arkadaşlar, kısaca Gekap beyannamesi hakkında gerekli bilgileri aşağıda sunuyorum. Okumanız dileğiyle,

- Ek-1 listede yazılı ürün ve ambalajları piyasaya İLK SÜRENLER GEKAP’ a tabi, beyanname vererek vergisini ödeyecekler. Üzerinde Marka ve Logosu olan üreten ve satan ile İthal ederek Ülkeye getirenler

- Hiçbir meslektaşın ambalaj ve ürün saymasına gerek yoktur. 

Şöyleki;

- Beyana tabi Ek-1 Listedeki ürünleri ve ambalaj maddelerini imal edip piyasaya süren; 

Örneğin: İçeceği şişede ve plastik petle satan tüm firmalar 

 • (Cola,Pepsi,Maden Suyu,Meyve Suyu,Süt, Bira, Alkollü İçki, Gazoz, Sirke, Soslar,  Sıvı Bitkisel Yağ, Limonota vb.) 
 • Coca-Cola, Pepsi, Çamlıca, Ülker, Torku, Beypazarı, Freşa, Efes, Tuborg, Tariş, Kızılay, AOÇ, Jav- Su, Pınar, Hayat, Saka,Uludağ, Komili, Biryağ, Trakya Birlik, Tarım Kredi, Meysu vb.) 

Aklınıza gelen tüm markalar bu ürünleri piyasaya sürdükleri tarih itibariyle, Şişe, Pet, Kapak, Marka Ambalajından dolayı beyanname ile GEKAP vergilerini beyan edecek ve ödeyecektir. İLK piyasaya süren marka ve logosu bulunan bu firmalar olup, bayi,market ve diğer satış noktaları bunları beyan etmeyeceklerdir.

- Bu ürünleri imal eden ve satan firmalara ambalaj maddelerini imal ederek satan imalatçılar Gekap ödemeyeceklerdir. (Ambalaj maddelerini imal eden firma ve şahıslar tedarikçi olarak geçmektedir.)

- Bitkisel ve Zirai ilacı İLK PİYASAYA SÜREN o ilacı imal edip satan firmalar olduğundan (Örneğin: Eczacıbaşı, Bayer vb. ilaç firmaları) beyan ederek Gekap ödeyecekler, bu ürünleri tüketici ile buluşturan ecza depoları,zirai ilaç satış noktaları, eczaneler beyan etmeyecek ve gekap ödemeyecektir.

- Teneke, Plastik ve Cam içinde piyasaya İLK SÜRENLER aynı şekilde GEKAP beyannamesi verecek ve vergisini ödeyecektir. Firmaları, 

Örnek: 
 • (Salça Firmaları, 
 • Zeytin Firmaları, 
 • Madeni ve 
 • Bitkisel Yağ 
 • Akfa,
 • Olca,
 • Burcu, 
 • Marmara 
 • Birlik, 
 • Shell,
 • Opet,
 • Aytemiz,
 • Biryag,
 • Trakya Birlik, 
 • Tarım Kredi,
 • Komili,
 • Ülker,
 • Torku,
 • Orkide,
 • Kırlangıç, 
 • Turyağ,Vera vb. )

Teneke, Cam,Plastik tüm ambalaj maddelerinin Gekap Beyannamesini verecek ve vergisini ödeyecektir. Ek-1 listede ürün olarak da geçen Madeni ve Bitkisel yağlar da Gekap’a tabi olduğundan bu ürünlerin ilk ambalaj maddeleri Gekap’a tabi olmadığı için beyannamenin ilgili satırında beyan edilerek vergisi ödenmeyecektir.

- Madeni ve Bitkisel yağların ilk ambalaj maddesi sıvı olan bu ürünlerin teneke, cam veya plastik bidon,şişe,pet vb. olmadan sunulamaz. Bu nedenle İLK AMBALAJ maddeleri BİRİNCİL ambalaj sayılmaktadır. Buna ilave olarak karton kutu, kutuların sarılı olduğu naylon(plastik) ve yüklenmesi için tahta paletlerde Gekap’a tabidir.

- Ek-1 Liste de yeralan Akü,Batarya,Araç Lastikleri imal edip piyasaya İLK SÜRENLER tarafından beyan edilecek olup, Otomobil, taşıt araçları ve İş Makinaları imal eden firmaya yaptıkları teslimler beyanname de gösterilecek ancak orijinal ilk piyasaya sürülen araçlarda kullanılan lastik, akü, bataryalar için GEKAP ödenmeyecektir. (Mutlu Akü, İnci,Tudor,Lassa,Pirelli, GoodYear, Continental,Brigdestone,Dunlop,Toshiba vb.) Bu ürünleri piyasaya süren yazılı firmalar taşıt araçları,iş makinası imal eden (Tofaş,Renault,Toyota,Opel,Honda,Fiat, Cat vb.) firmalar haricinde toptan veya perakende satışları için Gekap’a tabi beyan verecek ve vergisini ödeyeceklerdir.
- Ek-1 Listede geçen tüm ürün ve ambalajlarda yukarıda yazılı kriterler geçerlidir. Elektrikli Küçük Eşya, Beyaz eşya, Pil vb. (Ek-1 Liste EXCEL tablosu olarak ayrı sunulmuştur.)

- Küçük esnaf, market,bakkal,kuruyemişçi,hırdavatçı,çiçekçi,pastane,lokanta,pizzacı, kargo, cafe vb. satış noktaları ise kullandıkları karton kutu, kağıt bardak, ücretli poşet hariç diğer hışır veya plastik poşet, kağıt, kese kağıdı, masalara serilen kağıt reklam örtü vb. ambalaj maddeleri için kullandıkları ambalaj miktarları kadar GEKAP beyan edecek ve vergisini ödeyeceklerdir.

Saymalarına gerek yoktur kullandıkları ambalaj miktarları tedarik ettikleri yani ürettirdikleri faturalı ambalaj maddesi kadardır. Faturalı ambalaj malzemesi girişi yoksa kese kağıdını kendi yapıyorsa aylık tükettikleri kağıt ambalaj kg. göre beyan edip vergisini ödeyeceklerdir.

- Ambalaj Malzemesi Depozitolu olanlar (Şişe,Palet,Pet (Damacana), Tahta Palet vb. GEKAP’a tabi değildir.

- 2020 Yılında 2 dönem halinde (Ocak-Haziran),(Temmuz -Aralık) takip eden ayların son günü beyanname ve ödeme süresi olup, bu dönem bayram nedeniyle 4 Ağustos 2020 son günüdür. Pandemi nedeniyle süresi 6 aya çıkarılmıştır. Ocak,Şubat,Mart döneminde beyan verip vergisini ödeyenler bu beyanlarını dahil ederek gösterecek ve ödedikleri vergileri mahsup edeceklerdir. 2021’den itibaren üç aylık dönemler halinde beyanname verilecektir.

- Ücretli Poşet ile Gekap’a tabi Ek- 1 Liste tek beyanname olarak birleştirilmiş olup, beyanname verilerek, Gekap vergisi ödenecektir.

GEKAP Detay bilgisine, Nisan 2020’de yayınlanan 328 sayılı Yaklaşım Dergisindeki makalemden ve Mali Müşavirlerin Dünyası Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.
Açılış Konuşması ; Erol DEMİREL - (İstanbul SMMM Odası Sekreteri), Moderatör; Halim BURSALI - ( İSMMMO Yön. Kur. Üyesi), Eğitmen; Nedim BOZ - (İstanbul TESMER Yön. Kur. Üyesi)
Köşemde 18 Temmuz 2020'de “Turizm Sektörü Sahipsiz Kaldı” başlıklı yazımı okumuştunuz.O yazımda, turizmin 2019 yılında
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) “Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları” başlıklı 394’üncü maddesi “Yönetim kurulu üyelerine,
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Günümüz modern vergicilik anlayışında, öncelik harcama ve tasarrufların kaynağı olan gelir ve kazancın vergilendirilmesidir.
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdil Erdal, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı Türkiye'nin
Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalardan, okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacağı, dileyen özel okulların . . .
2834 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca 8 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Bankacılık Kanunu uyarınca finansal kuruluş faaliyeti kabul edile
İşyeri kiralarında gerçek kişilerden kiralanan mülkler için yapılan vergi stopaj indirimi yüzde 20’den yüzde 10’a;
Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle ivazsız
Vergi Usul Kanunu'nun 370. maddesinde düzenlenen “izaha davet” müessesesinin uygulamasına ilişkin idari anlayış,
1 Ekim 2008 giriş, 1 Ekim 2009 çıkış tarihim olan aynı işyerine 2010'da tekrar giriş yaptım ve halen çalışmaktayım.
Vergi uygulamalarında zaman zaman, yapılması gereken bir muhasebe kaydının yapılmamasının veya yanlış yapılmasının, beyannamelerin süresinde
Salgın sürecinde uygulamaya konulan işten çıkarma yasağı uzatıldı. İşçilerin haklarını korumak için uygulanan işten çıkarma yasağı 17 Eylül'e kadar devam edecek.
Pandemi ücretsiz izni, koronavirüs salgını döneminde çalışma hayatına ilişkin alınan tedbirler kapsamında ortaya çıkan yeni bir olgu.
Bilindiği gibi ülkeye mal ve hizmet ithalinde gümrük vergisi söz konusudur. Ancak 2011’den bu yana bazen uzun süreli bazen daha
Vergi kanunlarına göre maliyenin ilgili birimlerine verilen muhtasar beyanname ile her ay SGK ya verilen aylık prim ve hizmet belgeleri,
Bilindiği üzere, 15.04.2008 tarihinde yayımlanan 2008/13459 sayılı BKK ile kambiyo muamelelerinde uygulanan . . .