Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu
04 Mart 2019 Pazartesi
Bu sene yapılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamasına bizler de katıldık. Miting 3 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıldı.
Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu

Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu

Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı Gülüzar Özev

Bu sene yapılan  Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamasına bizler de katıldık. Miting 3 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıldı. Kadın Muhasebeciler  Derneği gösteriye ilk defa kitlesel bir katılım sağladı. Daha önce birey olarak çok katılsak da bu sefer toplu katılım sağlamamız bizlere ayrı bir keyif kattı. Daha önceki katıldığım mitinglerde bu kadar güldüğümü eğlendiğimi hatırlamıyorum.

Buluşma yerimiz İncirli Metro durağı idi. Durağa erken gelenler çevredeki pastanelerde çay içmeye başlamıştı. Toplanma saatimiz 12.30 olduğu halde yarım saat kadar geç gelenleri de bekleyerek saat 13.00 gibi hareket ettik.

Hareket etmeden önce dövizlerimizi hazırladık. Dövizlere slogan yazmakta biraz zorlandık. Neden derseniz gerek kadın olmaktan gerekse muhasebeci olmaktan kaynaklı sorunlarımız çoktu. Ancak bu sorunları en kısa nasıl ifade edebilirdik. Canımızı yakan sorunları ifade eden sözcükler muhasebeci ya da avukat olmayanların anlamayacağı teknik terimlerdi .

Örneğin, “Mücbir sebep haktır” diye afiş yazarken doğum, ölüm düğün gibi yaşadığımız olaylarda beyanname doldurma, muhasebe yapma gibi sorumluluklarımız olmasın diyorduk. Mücbir yani zor durumda olduğumuzda erkek meslektaşlarımızla birlikte hepimiz izinli sayılmalıydık. Çünkü aynı sorunları erkek meslektaşlarımız da yaşıyordu.

Yine, “Angaryalara Hayır” derken ağır iş yükü altında ezildiğimizi bu yükü artık taşımak istemediğimizi belirttik.

“Mezarda Beyana Son” derken yakın zamanda bilgisayarında beyanname yetiştirirken ölen meslektaşlarımız gibi olmak istediğimiz anlatmak istedik.

Bir Direnişti Kadın Olmak,  İş Çok Tahsilat Yok Para Yok ve benzeri sözcükler yazan dövizlerle alana gittik. Giderken kadın muhasebeci olmaktan kaynaklı sorunlarımızı ifade den sloganlar attık. Slogan atmadığımız yerlerde alkış tuttuk. Diğer kortejlerde ilerleyen kadınların müziğine, sloganına katıldık. Zaman zaman yazdığımız dövizleri anlamayanlara yardımcı olduk. Bir yandan “kadınız muhasebe yaparız” diye bağırırken diğer yandan biraz dövizlerimize dikkatle bakanlara onların göreceği haliyle yazılarımızı gösterdik.

Bizlerde Bendir çalanlar kadınlara hayran kaldık. Onların afilerini, pankartlarını gözlemledik.
Alana gittiğimizde kalabalık içinde yerlerimizi aldık. Çalınan müzik eşliğinde halaylar çektik. Konuşmaları dinledik. Meydanı gezdik. Sonra cep telefonu ile birbirilerimizi bularak miting sonrası alanı terk ettik.


2- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Toplantı İçin Yerlerini Aldıktan Sonra Sayıştay Başkanı, Sayıştay Hakkında Kısa Bir Açıklama Yaptı.
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.
Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu Aday Tanıtım Toplantısı 09 Mart 2019 Cumartesi Günü BAOB Yerleşkesi, Oditoryum da Yapıldı.
2018’de elde edilen kira gelirlerinin 1-25 Mart 2019 arasında beyan edilmesi gerekiyor. Kira geliri elde edenler,
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Ödeme emri, 6183 sayılı kanunun “Amme Alacağının Cebren Tahsili”başlığını taşıyan ikinci kısmında 55.maddede düzenlenmiş olup, kamu alacağını vadesinde ödemeyenlere 7 gün içinde