Örgüt Olmasaydı..
09 Mart 2019 Cumartesi
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Örgüt Olmasaydı..
Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik?

Örgüt Olmasaydı..

Emir Es - SMMM - Bursa

Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız 

İlk gol tek düzen hesap planı ile başladı. İyi oldu kötü oldu bilemem. Ancak şimdi tek düzene uymama cezası var. Örgüt olmasaydı ceza olur muydu? 

İkinco gol. Yıllardır eğitimler veriliyor. Mesleğe geçiş  öncesi ve mesleğe giriş ile devam ediyor. Şimdi gündemde sürekli mesleki zorunlu eğitim var. Eğitimler paralı olacak mı? Olmayacak mı?  Ben söyleyeyim paralı olacak. Örgüt olmasaydı isteyen istediği yerde eğitimi alır mıydı ? Alırdı. Para verdikten sonra örgüte gerek var mı? 

Aşağı yukarı bu meslek örgütü 30 yıldır var. Bir itirafta bulunarak  "eğitimlerimiz seminerlerimiz yetersizdi. Şimdi farkına mı vardık." diyor. Örgüt olmasaydı 30 yıl kaybımız olur muydu?

Üçüncü gol. Muhasebe mesleğinden umudunu kesenler kurtarıcı olarak bağımsız denetim işine soyunmaya kalktı.  Kimse neyin ne olduğunu anlamadan saçma sapan eğitim aldı. Örgüt, örgüt olsaydı meslektaşın cebinden 5 bin TL civarında bir paranın alınmasına izin verir miydi? 

Dördüncü gol. Yine bağımsız denetim yapmak isteyenler "liseli öğrenciler gibi kredi toplamak zorunda" denildi.  Eğitimler,  eğitim olmaktan çoktan çıkmış. Seminerlere katılım haline dönüşmüş. Örgüt olmasaydı  "Oradaki eğitim 1 kredi buradaki 2 kredi" diyerek dilenci konumuna düşer miydik. 

Beşinci gol. E birlik dayatıldi. Zorunlu denildi. Haksız rekabeti önleyecek umudu ile sözleşme düzenleyenler sadece yüksek damga vergisi ödenmiş oldu. Örgüt olmasaydı haksiz rekabeti önlemek için etik eğitimler ücretli olur muydu? 

Altıncı gol. Meslek  gelişim ve dönüşüme uğruyor. Dijitalleşiyor. Yapay zeka gündemde. Burada hem kırmızı kart hemde penaltı var. Kırmızı kart, yapay zeka robotlar, başında örgüt olmasını ister mi? Penaltı, örgütün başına yapay zeka robot yönetici isterse ne olacak? 

Yedinci gol. Kurumsallaşma. Bu meslek bitecekse, arabuluculuk, uzlastiricilik,  bilir kişiliğe yönelecekse, eski geleneklerle bu işi sürdürmek mümkün değilse örgüt olmasaydı kurumsallaşmaz mıydı?

Sekizinci gol. İştirak ve sorumluluk raporu yazılması ve meslektaşın nasıl ceza verilmesi yönünde örgüt olmasaydı kim görüş ve öneri verebilirdi?

Dokuzuncu gol. Poşet beyanı kaynağında olmalı. Beyanı da senede bir kere olmalı dedik. Katma değer vergisi beyanına  ilave edildi. Örgüt olmasaydı poşet beyanı ile katma değer beyanı ne alaka diyemez miydi?

Onuncu gol. Defter beyan sistemi uygulamasına geçildi. Maliye Bakanlığı örgütten destek almadı. Örgütte eğitim vermedi. Örgüt olmasaydı meslektaş defter beyan sistemini kurcalaya kurcalaya öğrenemez miydi?

Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik? 

Maç 10-0 devam ediyor. Dakika 89. Allahtan ümit kesilmez. İnşallah maçı alacağız.
2- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Toplantı İçin Yerlerini Aldıktan Sonra Sayıştay Başkanı, Sayıştay Hakkında Kısa Bir Açıklama Yaptı.
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.
Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu Aday Tanıtım Toplantısı 09 Mart 2019 Cumartesi Günü BAOB Yerleşkesi, Oditoryum da Yapıldı.
2018’de elde edilen kira gelirlerinin 1-25 Mart 2019 arasında beyan edilmesi gerekiyor. Kira geliri elde edenler,
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Ödeme emri, 6183 sayılı kanunun “Amme Alacağının Cebren Tahsili”başlığını taşıyan ikinci kısmında 55.maddede düzenlenmiş olup, kamu alacağını vadesinde ödemeyenlere 7 gün içinde