TÜRMOB da ne mi oldu?
14 Ekim 2019 Pazartesi
Anlatıyordu....Herkes sessizce dinliyordu...“Uzlaşmalıyız,birlik beraberlik içinde olmalıyız dedik,bizi tefe koydular” diyordu. .
TÜRMOB da ne mi oldu?
TÜRMOB da ne mi oldu?

İdil Acaroğlu - SMMM 

Anlatıyordu....

Herkes sessizce dinliyordu...

“Uzlaşmalıyız,birlik beraberlik içinde olmalıyız dedik,bizi tefe koydular” diyordu.

Unutmuştu...

“ezici çoğunluk ile seçimi kazandık”diye meslektaşlarımıza gönderttiği mesajı;odunu koysak seçilir dediği günleridemokrasi diye bir iddiamız yok bizim, sen işine bak” diyerek muhalefet grubu sözcüsüne bağıran Çağdaş! izmir Oda başkanına “sen ne diyorsun” bile demeden sadece dinlediğini....

“30 yıldır bu örgütte mücadele veriyoruz, örgüt kitlendi işlemez hale geldi. Şimdi yeni gelecek arkadaşlarımıza düzgün, temizlenmiş, işler bir örgüt bırakmalıyız. Bunun için buradayım.”diyordu.

Unutmuştu ...

30 yıldır başı çekenlerden olduğunu.

Yine aday oldu...Muhtemelen sessizce dinleyenlerin sessizliğine güvenerek...

Peki ya bunca yılı, söylenenleri, yapılanları, kendinden olmayan meslektaşları nasıl  ötekileştirdiklerini bir kenara bırakıp, her şeye rağmen yeniden güvenecek miyiz?

Diğer yanda TÜRMOB’ un sahibi imiş gibi davranan, birliğimizin çalışmasını kilitleyen kişiyi yok etmek adına, yıllardır onunla birlikte yol alan diğer kişiyi yönetime taşımak zorunda mı bırakılacağız?

Sorum bu...

13 Ekim günü alacağız sorumun ve sorun’un cevabını...diye yazmıştım seçimin bir kaç gün öncesi notlarıma...

Ve bu gün 14 Ekim...Sorunun cevabı geldi...Meslektaşlarımız “ Bize yapılanların tümüne razıyız, yeter ki 30 yıldır alışmış ve alışılmış olan malum kişilerin VIP alanlarına zeval gelmesin.”dedi...

Sorun’un cevabı da geldi..”Tüm sorunlar aynen devam.”

Dolayısı ile TÜRMOB’ da seçim sistemi baştan sona yanlıştır. Liste ile seçime girilmesi, bu tür ittifaklar  karşısında meslektaşların MECBUREN bu gibi kişilere de oy vermek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Yönetim Kurulu, Denetleme kurulu, Disiplin kurulu ve hatta alt kurullar için Kişiler kendi iradesi ile aday olmalı, meslektaşlar kişileri oylayarak seçim yapmalıdır. Bir sürü yetkin meslektaşımız var. Ve hepimiz grupları değil, kişileri seçebilecek yetkinlikteyiz.

Bu yapılmadığı sürece gruplaşma, güç, ittifaklar daima örgütümüzün başına dert olmaya devam edecek, birileri birileri ile daima çıkar birliktelikleri içerisinde olmaya devam edecektir.

Netice olarak hepimiz meslektaşız,mesleğinin yücelmesi için ve ekmek parası için çalışan tüm meslektaşlarımızın beklentisi saygın, emeğinin karşılığını hak eden ve kazanan bir meslek, düzgün ve insana yakışır ilişkiler...Biz siyasi parti değiliz, meslek grubuyuz...

Devletin, işverenin, kendimizin karşısına  MALİ MÜŞAVİRLER olarak tek yürek çıkmadığımız, derdi sadece kendine VIP alan yaratmak olanları elemediğimiz sürece tüm kavgalar boşuna...geçmiş olsun TÜRMOB...
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Bu güne kadar 60 milyon lira ödenen mesleki yeterlilik belgesi teşvikleri 2022 yılına kadar devam edecek.
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin olduğu konusunda açıklama yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum
Döviz talebini, banka döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranlarını artırarak ya da kambiyo vergisi getirerek durdurmak mümkün değil.
7194 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Vergi Usul Kanunu’nun 370’inci “İzaha Davet” başlıklı maddesi değiştirilmiş,
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Daralma kaynaklı nakit sıkıntısı vergi cephesinde iki önemli endişeyi öne çıkardı. Yeni bir yapılandırma ile birlikte vergi barışı beklentisi oluştu.
TÜRMOB Tarafından Hazırlanan ; Uzayan Beyanname Verme ve Bildirim Süreleri ile e- Uygulamalara İlişkin Hatırlatmalar
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, COVID-19 salgınının ihracatçılara yönelik olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yeni Stok Finansman Destek Paketi'nin devreye alındığını açıkladı.
Salgına karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında, karşılıksız çek nedeniyle alınan cezaların infazlarının durdurularak tahliyelerin önünü
Türk Ticaret Kanunu (TTK)’na eklenen Geçici 13. madde ile sermaye şirketlerinin 2020 yılında yapacakları genel kurullarda dağıtabilecekleri . . .
Bu konu, benim için artık geleneksel bir yazı konusu haline geldi. Çünkü mayıs ayı, muhtasar, KDV veya geçici vergi beyannamesi verilmesi gibi
Yatırım ortaklıkları ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) düzenleme ve denetimlerine tabi fon ve bu fonlara benzer yabancı fonlar sermaye şirketi . . .
İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; . . . .
Dünyanın belli başlı ekonomilerinde işi uygun olanlar, yaklaşık iki aydır evden çalışıyor. Özellikle teknoloji işleri bütünüyle eve kaydı
Sosyal güvenlikte kural olarak sigortalıların, sigortalılık başlangıcı öncesindeki veya sonrasındaki veyahut sigortalılık süreleri arasındaki boşta geçen
Gönül isterdi ki Şeker Bayramı’nın arifesinde şeker tadında konulardan bahsedelim. Ama dünyayı kasıp kavuran COVID- 19 salgını ve ülkemizin de öteden beri . . . .
Yaşamakta olduğumuz COVID-19 salgını nedeniyle, 127 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar . .