Türkiye ve Dünya Ekonomisi 2020 Gelişmeleri
31 Aralık 2019 Salı
Geçen hafta, Marmara Üniversitesinde 2020 yılında Türkiye ve Dünya ekonomisi hakkında epey kapsamlı ve doyurucu bir kongre yapıldı.
Türkiye ve Dünya  Ekonomisi 2020 Gelişmeleri
Türkiye ve Dünya  Ekonomisi 2020 Gelişmeleri

Cevdet Akçakoca
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi

Geçen hafta, Marmara Üniversitesinde 2020 yılında Türkiye ve Dünya ekonomisi hakkında epey kapsamlı ve doyurucu bir kongre yapıldı. Ben de kongreye katıldım . Kongrenin ilk gün sunucu ve konuşanları:Dernek Başkanı Mustafa Karsavuran, Profesörler Nuran Cömert, Kerem Alkin, Erhan Aslanoğlu, Arif Yavuz, Mehmet Hüseyin Bilgin, Hurşit Güneş,  Bankacı ve akademisyen Tuğrul Belli , ekonomi yazarları Abdurrahman Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Saruhan Doğan’ı sayabilirim. Kongre ertesi gün de devam etti ise de ikinci gün ben bulunamadım.

Kongre sunucularının tek tek fikirlerini yazmayacağım.  Çünkü zaten kendileri bir takım basın organlarında yazıyorlar. Ben bu kongreden edindiğim bilgileri özetleyerek siz sayın okuyucularımı bilgilendirmek istiyorum.

İlk konuşmacı, 2020 yılında ABD ekonomisindeki açıklar, dünya petrol arzında sıkıntılar, ciddi çevre sorunları, istikrarsız büyüme ve dalgalanmalar, Çin ve Hindistanın aşırı büyümesi, global likiditede genişleme, dünya ticaret örgütündeki zorluklar; küresel yoksullaşma ve göçler, jeopolitik çatışmalar ve küresel terör konularında konuşma ve sunumlar yaptı.

Devamı için tıklayınız >>>>>Türkiye ve Dünya  Ekonomisi 2020 Gelişmeleri
7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...
İnternet Yasası olarak bilinen 5651 sayılı “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi . . . .
“İzaha davet”, verginin tam ve zamanında ödenmediğine ilişkin emareler bulunduğuna dair yetkili merciler tarafından yapılmış . . .
Genelgeye göre, evinde izolasyona tabi tutulanların özellikle ilk 7 gün izolasyon şartlarına uyup uymadıkları, vali, kaymakam ve kollukça denetlenecek.
Limited şirket kurucu ortağı ve imza yetkilisi olarak halen görev yapmaktayım. Daha önce SSK'lı olarak prim günüm var.
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, iş yeri kira stopajı, bazı esnaf hizmetleri ve kültürel faaliyetlerde KDV indirimine gidildiğini açıkladı.
Enflasyon oranı ile kira artışı gerçekleştiren kişilerin beklediği Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı.
Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Taksit, Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemesi ve 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu 12. Taksit Ödemesi İçin Son
Ticari veya mesleki faaliyetler için yapılan kiralamalar, dernek ve vakıflara ait taşınmazların kiralanması ve yabancı devletlere
7252 Sayılı Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 28 Temmuz 2020 tarih ve 31199 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Resmi tatillerde çalışanlar için mesai ücretleri önem taşıyor. Haftalık 45 saati aşan çalışmalarda, çalışılan her fazladan saat için ödenecek ücret
Türkiye,15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimi sonrasında gelişen olaylar, 2018'de yaşanan rahip Brunson krizi ve en son Mart 2020'de
Ticaret Bakanlığı, 28 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye yönelik açıklamada bulundu.
Tam da 30 Temmuz tarihli yazınızda tanımladığınız üzere 20 Temmuz'da emekli olmuş hekimim. SGK'da ikramiye alamayacağım söylendi.
Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ekonomi, sağlık, teknoloji, eğitim gibi birçok faktör etkilemektedir. Fakat son yıllarda dünyada kalkınmanın . . . .