Vergi (Usul) İncelemeleri ve Mesleki Sorumluluk konulu eğitim seminerimizi,
12 Kasım 2018 Pazartesi
08 Kasım 2018 tarihinde İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Halim BURSALI ‘nın sunumu ile Antalya SMM odamızda gerçekleştirdik.
Vergi (Usul) İncelemeleri ve Mesleki Sorumluluk konulu eğitim seminerimizi,
Vergi (Usul) İncelemeleri ve Mesleki Sorumluluk konulu eğitim seminerimizi, 

08 Kasım 2018 tarihinde İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Halim BURSALI ‘nın sunumu ile Antalya  SMM odamızda gerçekleştirdik.

Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR seminerimizin açış konuşmasında ilk olarak 2019 yılında başlayacak olan sürekli mesleki geliştirme eğitimlerine değindi. TÜRMOB tarafından kurulan merkez ile hem online hem de odamızda birebir eğitim verileceğini belirtti. 

Başkanımız daha sonra seminerimizin de konusu olan Vergi incelemelerinin önemini anlattı. Vergi Dairelerinden odalara sürekli vergi inceleme raporları geldiğini ve meslektaşlarımızın bu konuda hem kendilerinin daha bilinçli olmaları hem de müşterilerine bu konunun önemini anlatmaları gerektiğini söyledi. Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR konuşmasını;

 “Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü aramızdan ayrılışının 80. Yılında saygı ve sevgiyle anıyorum. İyi ki bu cumhuriyeti bize armağan etmiş. Onun sayesinde bizler bu mesleği gönül rahatlığı ile icra edebiliyoruz.” Diyerek sürdürdü. Başkanımız konuşmasını, odamızın eğitimlerine katkılarından dolayı İstanbul SMMM Odası başkanı Yücel AKDEMİR’e ve sunumu gerçekleştirecek olan Halim BURSALI’ya teşekkür ederek sonlandırdı.

Vergi (Usul) İncelemeleri ve Mesleki Sorumluluk konulu eğitim seminerimizin sunumunu yapan İstanbul SMMM Odası eğitmeni Halim BURSALI; inceleme kriterleri, izaha davet yazıları, mükellef hakları, meslek mensuplarının sorumlulukları, hesap planı çerçevesinde usul incelemeleri, örnek uygulamalar ve yargı kararları konularında meslektaşlarımıza bilgi verdi.
15- Bu Bölümde ; Soru - Cevap Bölümüne Geçilerek Konuklardan Gelen Sorulara Cevap Verildikten Sonra Toplantı Sona Erdi.
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu I sayılı listeye ilişkin beyannamede yer alan tablolarda yapılan çeşitli kontroller nedeniyle, Beyanname Düzenleme Programının güncellenmesi gerekmektedir.
Bilindiği gibi, vergide 213 sayılı VUK md. 359 ve 340 maddelerinin değişikliği hususu artık tartışılır hale gelmiştir.
7162 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 10’ncu maddesiyle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
Bilindiği gibi, uygulamada resen terk işlemleri vergi daireleri tarafından zamanında yerine getirilmesi gereken önemli bir konudur.
Vergi Usul Kanunu Sirküler Taslağında; 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda, 28/2/2018 tarihli ve 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin
Konya SMMM Odasında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işbirliğinde Muhasebe ve Denetim Bilim dalında Tezsiz Yüksek Lisans yapan ...
Sigorta prim borçlarında yapılandırmaları bozulanlar, 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma hakları devam edecek.
Konya SMMM Odası düzenlediği “Ticari Ahlak” Konulu Seminerde meslektaşları bir araya getirdi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Saffet KÖSE’nin katılımı ve sunumlarıyla başarıyla tamamlandı.
Köşemi takip eden okurlarımızın çok yakından bildiği gibi, konkordatoda yapılan son değişiklikler üzerine “Bankacılık lobisi konkordatoyu bitirdi” başlıklı yazım bu köşede 25 Aralık 2018'de yayımlanmıştı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre, yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
(2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Özet: Mahkeme, makul güvence veren denetim raporunun Bağımsız denetim teknikleri uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinde denetlenme ve değerlendirme yapılarak hazırlanmadığı,
Konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerine yönelik KDV ve ÖTV indirimlerinin 3 ay daha uzatılması ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girmişti.
"Muhasebe ve Mali Müşavirlik Mesleğinde Geleceğe Bakış; Sorunlar ve Fırsatlar" Konusunu Masaya Yatırdı.